Tavaly globálisan több mint 5 millió elektromos autót adtak el, ami az eddigi legmagasabb szám, de Európát nézve visszaesés történt és Magyarországon sem terjed túl gyorsan a technológia. Merre tartunk? Ki fog az átmenetért fizetni? Mi a jövő technológiája? Többek között ezekről kérdezte a szakértőket a Portfolio Sustainable World 2024 konferencián Békés Márton, a McKinsey & Company, Budapest Associate Partnere.
A munkavállalók mentális egészségének fontosságáról és a vállalatok ezzel kapcsolatos felelősségéről beszélt a Portfolio Sustainable World 2024 konferencián Nagy Gréta, a Dandelion Kft. ügyvezetője. Az előadás során kiemelte a társadalmi tőke jelentőségét és a munkáltatók szerepét a munkavállalók jóllétének biztosításában, majd rámutatott, hogy a társadalmi tőkébe vetett hit ellensúlyozza a pénztőkébe vetett hit meggyengülését. Ez különösen igaz a gazdaságilag nehéz időszakokban, amikor felértékelődik az emberek közötti kapcsolatok jelentősége. Ezt követően a szakértők egy panelbeszélgetés keretében az ESG 'S' és a 'G' pillérérének mérhetőségéről és a vállalatok ezzel kapcsolatos hozzáállásbeli változásairól beszéltek.
Mennyire kell kommunikálnia egy adott cégnek a fenntarthatósági törekvéseit? Mikortól tűnik már hiteltelennek, ha egy cég gyakran vagy sokat kommunikál a saját zöld jellegéről? Az ESG-jelentések mennyiben építhetők be a fenntarthatóságról szóló vállalati kommunikációba? Többek között ezeket a kérdéseket vitatták meg vállalati kommunikációs és marketing vezetők a Portfolio Sustainable World 2023 konferenciájának greenwashing nélküli kommunikációról szóló kerekasztal-beszélgetésén.
Az ország legjobb „zöld” projektjeit díjaztuk a szeptember 4-i Sustainable World konferencián, összesen 6 kategóriában. A Green Awards powered by Green Cloud különböző kategóriáit harmadik alkalommal hirdettük meg a Green Cloud, a Dandelion Group és a Portfolio Csoport közös együttműködésével. A díjátadó eseményen bejelentettük a leginnovatívabb vállalatokat programokat, azaz a Green Awards 2024-es győzteseit.
A Portfolio Sustainable World 2024 konferencián Kiss Csaba, az MVM termelési vezérigazgató-helyettese bejelentette, hogy az év végéig letesznek a kormány asztalára egy javaslatot, amely tartalmazza, hogy műszaki értelemben hol lenne érdemes megépíteni az ország első szivattyús, tározós, energiatárolásra használható vízerőművét. A létesítmény szükségességével Steiner Attila, az Energiaügyi Minisztérium energetikáért és klímapolitikáért felelős államtitkára is egyetértett, és elmondta, hogy 400 megawatt akkumulátoros energiatároló kapacitás fog kiépíteni az ország. A napokban jelentették be, hogy a BMW debreceni gyára mellett egy hatalmas naperőmű is épül, amely az üzem áramigényét fogja ellátni. Hogy pontosan mekkora részét? Jamniczky Zsolt, az E.ON Hungária Csoport vezérigazgató-helyettese erre is felelt a konferencián.
Számtalan jogszabály és rendelkezés keretezi az európai Green Deal megvalósítását, amely között nehéz eligazodni, jónéhány között átfedés, van, de néha ellentmondás is felfedezhető. A Portfolio Sustainable Word 2024 konferencián Papp Bernadett, a Pact Capital AG szenior piaci elemzője világított rá azokra a sarokpontokra, amiket semmiképp nem lehet figyelmen kívül hagyni. Ezek közül egy például a vállalatokra vonatkozó zöldenergia-felhasználás követelménye, amelynek előbb-utóbb minden EU-ban működő vállalatnak meg kell felelnie. Pokol László, a Green Cloud Platform vezérigazgatója előadásában egy olyan szolgáltatásra hívta fel a figyelmet, amely közös platformot biztosít a hazai zöldenergia-termelőknek és a fogyasztóknak egyaránt.
Három fő iparág adja a zöldhitelezés ügyfélbázisának döntő részét: a ipari- kereskedelmi ingatlanszektor, a körforgásos gazdaság és fenntarthatóság üzleti területén működő cégek, illetve az energetikai vállalatok. A kisebb szereplők, a multinacionális vállalatok beszállítói sem tétlenkedhetnek, hiszen évről-évre egyre több fenntarthatósággal kapcsolatos információt kell megosztaniuk az ügyfelekkel, akik egyre több vállalásra ösztönzik őket. Ha nem tesznek megfelelő lépéseket, akkor sokat veszthetnek a versenyképességükből. Az MNB ESG szempontrendszer egységesítési törekvése nagy segítségére van a bankoknak, mert eddig jórészt csak szubjektív szempontok alapján tudták megítélni, hogy egy-egy vállalati hitelcél megfelel-e bizonyos követelményeknek, sem. A Portfolio Sustainable World 2024 konferencián hazai bankvezetők, pénzügyi szakemberek számoltak be arról, hogy hol tart zöldfinanszírozás Magyarországon, milyen kihívások előtt áll a piac, és újdonságok várhatók a közeljövőben.
Miután a jövőben sokkal több megújuló energiára számíthatunk, a villamosenergia-hálózat szűk keresztmetszete komoly problémát jelent majd a zöld átállás folyamatában, illetve az elektromos mobilitás térnyerése terén. E kihívás kezelésében az energiatárolók kiemelt szerepet kaphatnak, amelyek piacán 2030-ig igen jelentős felfutás várható - hangzott el a Portfolio Sustianable World 2024 konferencia zöld közlekedésről szóló szekciójában.
A Portfolio Sustainable World 2024 konferencia egyik délutáni kerekasztal-beszélgetése során a szakértők azt járták körül, hogy az egyes ingatlanpiachoz kötődő szereplők miként tudnak hozzájárulni az épületállomány zöldítéséhez, hogyan látják a kereskedelmi ingatlanok átalakulási folyamatát, a lakóépületek energiahatékonnyá tételét és a jogi vagy éppen finanszírozói környezet ennek megfelelő támogatását, vagy éppen hiányát. Emellett Szemerédi Dóra Diána, a Gránit Pólus csoport ESG és vállalati kapcsolatokért felelős vezetője a Westend kapcsán osztotta meg a tapasztalatait.
Az MVM a hazai energiapiac meghatározó szereplője, a zöld beruházásokkal kapcsolatos jogalkotói- és fogyasztói nyomás is komolyan érezteti a hatását. Elképesztő beruházásokkal lehet csak a kívánt, 2050-re tervezett zéróemissziós működést elérni, ráadásul néha olyan technológiákba kéne eurómilliárdokat fektetni, amelyek még teljesen kiforratlanok. A beruházások finanszírozása kulcskérdés, ugyanakkor az olaj- és földgázipar nem tartozik a bankok kedvencei közé, bár az energiatermelés zöldítése mindenhol az elsőszámú prioritások közé tartozik. A jogalkotók, az ipar, és a finanszírozók azonban - bár az érdekeik nem mindig egyeznek - ahogy egyre több tudás és tapasztalat gyűlik össze a fenntarthatósági ökoszisztémában, annál jobban együtt tudnak működni. A Portfolio Sustainable World 2024 konferencián Fazekas László, az MVM gazdasági vezérigazgató-helyettese adott elő a nagyvállalatok, és a magyar energiaóriás finanszírozási kihívásairól.
Az, hogy megszületett az ESG kérdéslista hatalmas eredmény, ami több tízezer KKV-t érint a közeljövőben, de közülük sokan nem tudják, mit is kell pontosan tenniük. Bár a legtöbb kérdésben a KKV-kra az ügyfelek szempontjából csak 2027-től vonatkoznak kötelezettségek, ez nem jelenti azt, hogy addig nincs is semmi dolguk – mondta el a Portfolio Sustainable World 2024 konferencián tartott előadásában Dr. Csorbai Hajnalka, az Opten stratégiai igazgatója. Ezt követően a szakértők a Scope 3 és hazai ESG-törvény vonatkozásában beszéltek a jövőben várható feladatokról.
Ha egy bank fenntartható módon működik, és ezt megfelelően kommunikálja is az ügyfelei felé, akkor ez növeli a fogyasztói lojalitást, csökkenti a bankváltás valószínűségét. Továbbá ez árbevételi lehetőséget is teremt, miután egy felmérés szerint a megkérdezettek közel harmada hajlandó magasabb havi bankszámladíjat fizetni a fenntarthatóbban működő bankoknak - hangzott el a Portfolio Sustianable World 2024 konferenciájának zöld pénzügyekről szóló szekciójában.
Az ESG-törvény részletszabályairól tartott előadást Molnár Csaba Gábor, a Szabályozott Tevékenységek Felügyeleti Hatóságának ESG vezetője a Sustainable World 2024 konferencia délelőtti előadásai során. Szó volt többek között a hazai beszállítói ESG átvilágítás során alkalmazott kérdőívről, ami 151 kérdés tartalmaz, valamint az ESG Kalkulátorról is.
Mennyire éri meg a zöldítésbe beruházni? Többek között ezt a kérdést is körbejárták a Portfolio Sustianable World 2024 konferenciájának vállalatvezetői kerekasztal-beszélgetésén, ahol kiemelték: a zöld átállásba történő befektetés nem arról szól, hogy megéri-e vagy sem a fenntarthatóságot célzó beruházás, ugyanis ez egy szabályozási kérdés is, a cégek nem is tudnak mást csinálni, különben mindenféle adókkal, pénzügyi kötelezettségekkel kell szembenézniük, így a legjobb megoldás az előre menekülés.
Mit is jelent a zöld átmenet? Mivel jár mindez? Miért kell az időfaktorról és a kihívásokról beszélni? – tette fel a kérdéseket a Portfolio Sustainable World 2024 konferencián tartott előadásában Rashmi Ghai, a Citi Kereskedelmi Banki globális fenntarthatósági és ESG vezetője, aki kiemelte, hogy életünk legnagyobb kihívásával állunk szemben, a szemünk előtt van a klímaváltozás bizonyítéka, annak hatásait saját magunkon érezzük.
A zöld befektetések növekedése gyorsuló ütemű, noha a szükséges volumenek még így is jóval elmaradnak a kívánatostól. A klímaváltozással kapcsolatos befektetések volumene is folyamatosan nő, de az arányuk a globális GDP-hez képest még továbbra is alacsony, 1,3 százalékos értékével elmarad az IMF szerinti 5 százalékos szükséges aránytól - mondta el a Portfolio Sustainable World 2024 konferencián tartott előadásában Pókos Gergely, az OTP Zöld Program Igazgatóság ügyvezető igazgatója.
Nő az inflációs nyomás az Egyesült Királyságban.
Történelmi pillanatok Washingtonban.
Biden alatt brutális befektetési hullám érte el az Egyesült Államokat.
2 milliárd eurós kártérítésről döntött az orosz bíróság.
Egyelőre a dollár a nagy vesztese az új elnökség kezdetének.
Mire számíthatnak a bértárgyaláson?
Az orosz haderő elérte az ukrán véderő egyik legfontosabb városát.
Napokon belül kamatot vált az első PMÁP-sorozat.